Asset Publisher
PROGNOZA NA 2025 ROK – CIĄG DALSZY

Wyniki jesiennych poszukiwań w ściole stadiów zimujących szkodników pierwotnych sosny dały podstawę do opracowania prognozy występowania owadów na sezon wiosenny 2025 roku.
W 2024 roku w drzewostanach nadleśnictw RDLP w Gdańsku i Toruniu, będących w zasięgu działania ZOL Gdańsk, zachodziła konieczność wykonania zabiegów ochronnych wobec brudnicy mniszki na powierzchni 14529,09 ha nadleśnictw RDLP w Gdańsku i 15432,54 ha na terenie nadleśnictw RDLP w Toruniu.
Wczesna i właściwa ocena stopnia zagrożenia drzewostanów sosnowych przez najważniejsze owady liściożerne (foliofagi), ustalenie ich liczebności, zdrowotności oraz lokalizacji, w dużym stopniu może wpłynąć na podjęcie w odpowiednim czasie zabiegów ochronnych w drzewostanach, a przez to uchronić je przed poważnymi uszkodzeniami, w tym przed całkowitą utratą igliwia.
Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny przeprowadzone w 2024 roku, na terenie nadleśnictw RDLP w Gdańsku i w Toruniu, pokazują ogólny wzrost liczby znajdowanych owadów i istotnego zagrożenia z ich strony. Na terenie RDLP w Toruniu ZOL w Gdańsku określił zagrożenia ze strony barczatki sosnówki dla trzech nadleśnictw, z czego dwa zagrożone są w stopniu silnym. Z uwagi na małe rozmiary gąsienic, znajdowanych w trakcie jesiennych poszukiwań zimujących stadiów szkodników pierwotnych sosny, będzie ona wymagała uruchomienia dodatkowych obserwacji wiosną 2025 roku.
Notuje się kolejny rok wyraźnego wzrostu obecności poczwarek strzygoni choinówki. Na terenie RDLP w Toruniu w przypadku 4 nadleśnictw osiągnęło ono średni stopień. Populacja tego owada potrafi bardzo szybko rozwinąć się i stworzyć w krótkim czasie poważne zagrożenie szczególnie dla drzewostanów, z których ustępuje brudnica mniszka.
Zaznacza się wyraźna tendencja przesuwania się zagrożenia ze strony borecznika sosnowca w kierunku północnym zasięgu działania ZOL Gdańsk. Podczas gdy w nadleśnictwach w zarządzie RDLP w Toruniu jest ono ustabilizowane na poziomie zagrożenia słabego, w południowych Nadleśnictwach RDLP w Gdańsku (Kaliska, Kościerzyna, Lubichowo) lokalnie dało stopień zagrożenia średniego. W Nadleśnictwie Choczewo (RDLP w Gdańsku) wykryte zostało gniazdo występowania borecznika krzewiana, a w Nadleśnictwie Gniewkowo, w LN – gniazdo borecznika kapryśnego.
Zagrożenie drzewostanów przez szkodniki pierwotne sosny w stopniach zagrożenia przedstawiają załączone mapy.