Asset Publisher
PROGNOZA ZAGROŻENIA ZE STRONY BRUDNICY MNISZKI NA 2025 ROK
Obserwacje lotu brudnicy mniszki (Lymantria monacha L.) latem 2024 dały podstawę do opracowania prognozy jej występowania w sezonie wiosenno-letnim 2025 roku. Podstawą do opracowania prognozy jest stwierdzona liczebność samic.
W 2024 roku na terenie nadleśnictw będących w zasięgu działania ZOL Gdańsk zaistniała potrzeba wykonania zabiegu ochronnego w drzewostanach wobec nasilonego występowania gąsienic brudnicy mniszki. W nadleśnictwach RDLP w Gdańsku objęto zabiegiem powierzchnię 14529,09 ha (Nadleśnictwo: Kaliska, Lubichowo, Wejherowo), a w nadleśnictwach RDLP w Toruniu – 15432,54 (Nadleśnictwo: Bydgoszcz, Czersk, Dąbrowa, Dobrzejewice, Gniewkowo, Osie, Przymuszewo, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica).
Obserwacja lotu samic brudnicy mniszki latem 2024 roku wskazuje utrzymywanie się zagrożenia w stopniu silnym w dwóch ośrodkach. Północny ma miejsce na granicy RDLP w Gdańsku i Toruniu i obejmuje większość nadleśnictw Borów Tucholskich. Tworzą go Nadleśnictwo Kaliska, Kościerzyna, Lubichowo po stronie RDLP w Gdańsku i Nadleśnictwo Czersk, Dąbrowa, Osie, Przymuszewo, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica po stronie RDLP w Toruniu. Drugi ośrodek to lasy Puszczy Bydgoskiej z nadleśnictwami: Bydgoszcz, Cierpiszewo, Dobrzejewice, Szubin. Ponadto w stopniu silnym już drugi rok zagrożone są drzewostany na Półwyspie Helskim na terenie Nadleśnictwa Wejherowo (RDLP w Gdańsku). W Nadleśnictwie Lipusz (RDLP w Gdańsku) i w dwóch nadleśnictwach RDLP w Toruniu: Włocławek, Solec Kujawski zagrożenie z lotu brudnicy mniszki jest na dzień dzisiejszy na poziomie stopnia średniego. Wiosną 2025 roku brudnica mniszka będzie wymagała uruchomienia dodatkowych szczegółowych obserwacji i czynności takich jak kontrolny zbiór jaj, obserwacja gąsienic siedzących po wylęgu na pniach drzew w skupieniach zwanych lusterkami i badanie liczebności gąsienic w koronach sosen.
Zagrożenie od brudnicy mniszki przedstawiają mapy: